SULU SÖNDÜRME SİSTEMLERİ

Konut ve ticari tüm yüksek yapılar, alışveriş merkezleri, eğitim, sağlık hizmeti veren yapılar, otoparklar, , ticaret, depolama, üretim ve benzer amaçla kullanılan yapılarda yapıların özelliklerine göre, uygun sprinkler başlığı ve sistemi kullanılarak uygulanan sistemlerdir.  Yangın söndürme sistemlerinde ki yüksek  teknolojiye rağmen söndürme elemanı olarak su, gerek fiziki ve ticari avantajlari gerekse çok geniş uygulama sahasına sahip olması nedeniyle çok önemli bir yer tutmaktadır. Ancak suyun söndürme etkisi ve özelliği, seçilen sistem elemanları ve sistemle doğrudan baglantılıdır. Otomatik Sulu Söndürme Sistemlerinin,  uygulanacak alanın  şartlarına göre değişik şekilde uygulamaları bulunmaktadır.

  • Islak Borulu Sprinkler Sistemi
  • Kuru Borulu Sprinkler Sistemi
  • Deluge Sprinkler Sistemi

islak-borulu
Sistem,  bir su kaynağına bağlı bulunan ve içinde basınçlı su ile dolu bir boru ağı kullanarak sabit yangın söndürme sağlar. Yangından kaynaklanan ısı ile açılan sprinklerin her biri dakikada ortalama 100 litre suyu yansıtıcı vasıtasıyla yağmurlama yaparak yangın mahalline boşaltır ve yangını kontrol altına alır ve söndürür.

Kuru borulu sistemlerde
Kuru borulu sistemlerde boru şebekeşine  su yerine su kaynaği ve boru şebekesi arasındaki vanayı kapalı tutacak ölçüde basınçlı hava yada
nitrojen gazı  doldurulur.  Yangından açığa çıkan ısı herhangi bir sprinki aktif duruma getirdiğinde, boru şebekesindeki basınç hızla düşer.Bu basınç azalması sistem girişindeki vana açılır ve borular su ile dolarak açık olan sprinklerden su yangın mahalline bosalır. Kuru borulu sprinkler sistemleri, ıslak borulu sistemlerin kullanılamadığı düşük sıcaklıktaki mahallerde kulanilabilir.

Deluge-sistemleri
Deluge sprinkler sistemler mantık olarak ıslak ve kuru borulu sistemlere benzer fakat bu sistemlerden iki açıdan farklıdır:
A) Sprinklerler kullanılır, fakat hepsi açıktır. Bu nedenle boru şebekesi girişindeki kontrol vana açıldığında su bütün sprinklerden yangın mahalline boşalır ve mahal su ile boğulur.
B) Kontrol vanası normal olarak kapalı tutulur. Vana ayrı bir yangın algılama sistemi vasıtasıyla veya manuel olarak açılır. Deluge sistemler hızlı bir şekilde genişleyen yangınların kontrol altına alınmasında kısa sürede bol miktarda suyun gereksinim duyuldugu mahallerde kullanılırlar.

images